Henrik Vibskov Jesień-Zima 2022/2023

Henrik Vibskov tym razem udał się w kosmos, przyglądając się różnym sposobom archiwizowania naszych najdroższych rzeczy i wspomnień o ziemi. Jak będzie wyglądało przyszłe życie na ziemi? Można zadać sobie pytanie takie pytanie, zwłaszcza w świetle ostatnich czasów, które stawiają całą ziemię do góry nogami. Co kiedyś zostawimy? Co starannie zachowamy, aby przypomnieć nam o dawnych czasach, kiedy życie było być może prostsze?

Archiwizowanie rzeczy na przyszłość — zawsze było sposobem, w jaki ludzie mogli spojrzeć wstecz i obserwować przeszłość. Sposób lepszego zrozumienia teraźniejszości i marzenia o pełnej nadziei przyszłości. W Korei Południowej nurkowie zbierają przedmioty ze starożytnego archiwum oceanicznego. Na Svalbardzie w Norwegii, w pobliżu koła podbiegunowego, istnieje Globalny Skarbiec Nasion, bezpieczny obiekt zapasowy dla światowej różnorodności upraw. Naukowy sposób utrwalania istnieje obok bardziej prymitywnego sposobu ratowania skarbów ze świata. Te obrazy i elementy archiwizacji oraz idea wysłania jej w kosmos tworzą profil kolekcji Henrika Vibskova na sezon jesień-zima 2022/2023

W jaki sposób nasza garderoba odzwierciedla i zamyka czas, w którym żyjemy? W tej kolekcji połączenie ukochanej babcinej sukienki z kolorami i fakturami z innego czasu współistnieje z bardziej futurystycznym, tętniącym życiem i praktycznym wyglądem.

Kolekcja ukazuje się jako senny krajobraz. Statki kosmiczne, księżycowa scenografia, góry z innego układu słonecznego pojawiają się na wydrukach w ciemnych kolorach z nagłym przebłyskiem światła. Czerń, brąz, beż, ciemna czerwień, granat, z domieszką mandarynki, bzu i głębokiego fioletu. Grafiki „pulsują” rozmytym światłem, jak światła samochodu na deszczowym ciemnym horyzoncie lub migoczący ekran telewizora. Planety dryfują w nieznanej galaktyce, jak symbole i plamy stacji kosmicznych, które można znaleźć na kraciastej, przypominającej vintage tkaninie.

Sylwetki są masywne i obszerne, z detalami inspirowanymi sprzętem ochronnym, takim jak bluzy z kapturem, specjalne klamry, paski, kamizelki i kieszenie. Ocieplane sukienki łączące oldschoolową sylwetkę kobiety z odzieżą ochronną w kolorze złamanej bieli, jasnofioletowej i z nadrukiem wirujących odległych planet.

Szyty kombinezon z szarego, granatowego denimu, kamizelka Apollo ze specjalnym wiązaniem, sukienka Orbit z kieszeniami i denimowymi ogrodniczkami Helium. Ekscentryczna rzeźbiarska plissé z fluorescencyjnym nadrukiem migających świateł i planet. Jest też dzianina papierowa która jest „instrukcją”, a dzianina żakardowa ukazuje unoszące się księżycowe krajobrazy i statki kosmiczne. Lecimy?