Botter Jesień-Zima 2022/2023

Żyjemy w naładowanych emocjonalnie i surrealistycznych czasach. Czasy wojny z demokracją, pandemia, zmiany klimatyczne. Kiedy takie rzeczy stają się „nową normą”, łatwo jest pomyśleć, że moda – styl, kolor, kształt, forma – są rzeczami daremnymi, frywolnymi i sztucznymi.

Kolekcja marki Botter na sezon jesin-zima 2022/2023, ezaczerpnęła jedną ze swoich inspiracji, na przykład z koralików używanych przez karaibskie dziewczyny do stylizacji włosów. Fryzury były centralnym elementem czarnej kultury od niepamiętnych czasów. Pokolenia kobiet uznawały włosy – po zniewoleniu i wywiezieniu z Afryki na drugą stronę Atlantyku – jako niezbywalny ostatni instrument wyrażania kultury, dumy i samoświadomości.

Rzeczywiście, ich kultura raz po raz wykazywała niesamowitą pomysłowość w dążeniu do wzmocnienia i radości w najbardziej ciemnych okolicznościach. Karnawał jest bez wątpienia jednym z jego rocznych szczytów, kiedy fale kolorów i obfitości przepływają nad fundamentem codziennego bluesa i biedy. Cukierkowy róż, fluorescencyjny niebieski i jabłkowy – od Nowego Orleanu po Portau-Prince, od Portoryko po Martynikę, od Curaçao po Hawanę czy Kingston.

Dziś uważamy, że takie wynalazki, a raczej taka wynalazczość, są bardziej aktualne niż kiedykolwiek wcześniej. W naszych niespokojnych czasach może zapewnić światu kilka podstawowych drogowskazów do wspólnego wyobrażenia sobie przyszłości. Życie mocą bogatego stylu, który nie powstrzymuje, który bez względu na okoliczności – daje środek wyrazu w niezależnym stylu – wbrew wszelkim przeciwnościom.