Max Mara Resort 2023

W bujnych ogrodach Fundacji Calouste Gulbenkian w Lizbonie odbył się pokaz kolekcji Max Mara Resort 2023. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. Wśród skarbów fundacji jest obraz Nikiasa Skapinakisa przedstawiający poetkę Natalię Correia. To właśnie ona została muzą najnowszej wakacyjnej kolekcji Max Mara.

Silna osobowość Correii umieściła ją w sercu portugalskiego życia kulturalnego w latach 70. i 80., gdzie stała się symbolem uwodzicielskiej i niekonwencjonalnej kobiecości. Tą kolekcją Max Mara oddaje jej oraz portugalskiej kulturze hołd. Resort na 2023 to podróż od przejmujących melodii fado, muzyki miłości i pasji po Lenços de namorados do Minho – czyli portugalskiej„chusteczki zakochanych”. Nawiązując do tej wyjątkowo żywiołowej i bardzo lirycznej społeczności Max Mara przekazuje własne potężne przesłanie pasji: „vai lenço feliz” („podąża szczęśliwym szlakiem” – tłum. red.).

Portugalska inspiracja przekłada się na zmysłowe sylwetki i marszczone spódnice o dramatycznej objętości. Kobiecość Correii odzwierciedlają uwodzicielskie, płaszczowe sukienki, a plisowana tafta przypomina wygląd słynnej piosenkarki fado – Amalii Rodrigues, na której występach Correia była regularnie.

Płaszcz Max Mara jest idealnie dopasowany do każdej sukienki. Serca, kwiaty i gołębie inspirowane stylem Lenços de namorados do Minho są interpretowane w broszkach wysadzanych kryształkami oraz w nadrukach na koszulkach wraz z wierszem miłosnym Maxa Mary.

Lenço de namorados do Minho to ręcznie robiony produkt certyfikowany przez Adere Certifica z zarejestrowanym znakiem towarowym i oznaczeniem geograficznym należącym do Adere-Minho.

W celebracji portugalskiej kultury nie mogło zabraknąć nawiązania do teraźniejszości. Po wybiegu przeszła utalentowana młoda piosenkarka fado Carminho. Jest spadkobierczynią tradycji fado i kontynuuje historię gatunku, tworząc własny repertuar.