fot. materiały prasowe

Schiaparelli Haute Couture Jesień-Zima 2022/2023

"Narodziny na nowo"

Każdy z nas kto pracuje w modzie wie, że większość reszty świata uważa, że ​​to co robimy jest głupie. To nudna krytyka i wszyscy myślimy inaczej, ale jeśli się nad tym zastanowić, moda jest faktycznie czasami głupia. Jest także prowokacyjna, podnosząca na duchu, stanowiąca wyzwanie i znacząca. Zapiera dech w piersiach. I to jest właśnie piękne.

Jednak w ostatnich latach wydaje się, że moda starała się udowodnić, że w rzeczywistości nie jest nonszalancka i trywialna. Projektanci czują presję, gdy wypowiadają się na temat obecnej sytuacji politycznej, naszej trwającej katastrofy klimatycznej, nierówności między ludźmi różnych ras i płci czy wojny. W rzeczywistości doprowadziło to do niezwykłej pracy, nie wspominając o ponownym zaangażowaniu naszego przemysłu z jeszcze szerszą kulturą i sztuką.

Łatwo jest być poważnym. Trudniejszą ścieżką jest pozostanie zaangażowanym członkiem społeczeństwa, a jednocześnie – w swojej pracy – odważyć się na powrót do swego rodzaju twórczej niewinności. Do stanu zachwytu i podziwu, który wszyscy czuliśmy, gdy zobaczyliśmy pierwszy pokaz mody na żywo.

Taka właśnie jest najnowsza kolekcja Danie Roseberry dla domu mody Schiaparelli. Zatytułowana „New born” („Nowe narodziny” – tłum. red.) to odzwierciedlenie nowego początku. Roseberry zawsze mówi o próbie osiągnięcia tego stanu twórczej niewinności – o walce o bycie blisko osoby, która zakochała się w modzie i jej możliwościach, o nieuleganiu cynizmowi i światowemu znużeniu.

Projektant ma nadzieję, że w tej kolekcji widać ducha zmian. Roseberry chciałby żeby ludzie, którzy ją zobaczą mogli powiedzieć „jak dobrze bawili się z zespołem który ją tworzył”. Radość, którą czuli, z tworzenia rzeczy, z robienia pięknych przedmiotów, które ludzie zawsze będą pamiętać, jest widoczna w każdym płaszczu, sukience i dodatku.

W kolekcji haute couture na sezon jesień zima 2022/2023 znajdziemy między innymi asymetryczny żakiet z czarnej krepy, który jest ozdobiony złotym haftem i rzeźbionymi kłosami z pszennego haftu, które spływają kaskadą wzdłuż szyi do dołu lewego rękawa. Stylizacje dopełniają kolczyki z pozłacanego mosiądzu w kształcie pszenicy z kryształkami z migdałów.

Jest też czarna asymetryczna aksamitna sukienka. Ciekawy jest też „ostry” płaszcz z granatowego aksamitu, którego zdobią ręcznie malowane hortensje, papugi, tulipany, orchidee i stokrotki. Cały został wykończony złotem płatkowym.