Vicher Jesień-Zima 2022/2023

„Awaken” to najnowsza kolekcja duetu Vicher na sezon jesień-siam 2022/2023, która inspirowana jest reminiscencją wspomnień związanych z budowaniem pojęć piękna i estetyki w oparciu o klasyczne kanony, ale przefiltrowane przez miniony czas i subiektywne odczucia projektantek, ich unikatowe, interdyscyplinarne  i nieoczywiste spojrzenie.  Nie bez powodu sesja odbyła się w Paryżu, bo to tam na dobre rozpoczęły się fascynacje związane ze sztuką, choreografią i designem. Wszystko to poczynione z Vichrowym twistem, świeżym spojrzeniem. Autoafirmacja, niezależność i indywidualność projektantek wyrażona w kolekcji „Awaken” jest symbolem odrodzenia i drogi do lepszych zmian i pełnej akceptacji tego jaką każda z nas jest kobietą.

Modowe DNA duetu Inez i Katarzyny Wicher odnajdziecie w formach  które dają kobiecie siłę a zarazem poczucie wolności. Spotykające na pograniczu żeńskie i męskie pierwiastki kolekcji czynią projekty Vicher manifestem współczesnej kobiecości , która zeń czyni sztukę. Ręczne malowane, przepełnione emocjami ilustracje przesiąknięte są pasją płynącą prosto z serca do tańca i choreografii, mody i sztuki, a w kolekcji ukazane zostały w zamaszystych sukienkach, spódnicach szytych z koła, cudownie miękkich wełnach i tkaninach.

W opozycji do kobiecego świata, duet czerpie garściami z męskiej garderoby m.in  elementami takimi jak: przeskalowane koszule, kamizelki czy ovesizeove płaszcze i puchowe obszerne kurtki. Awangardowe formy marynarek spodni czy koszul swobodnie dryfują miedzy sensualnością a geometrią. W kolekcji nie zabrakło zatem charakterystycznych dla duetu Vicher balonowych rękawów, które pojawiają się także w nogawkach spodni, dzianinowych grubo dzierganych ręcznie swetrów i czepców.. 

Jest denim, wełna, eko skóra i mięsiste zimowe tkaniny, a w kontraście do  nich jedwab i eteryczne, ręcznie układane plisy co dla projektantek stanowi zawsze próbę uchwycenia przenikania się światów kobiecego i męskiego, siły i delikatności, tego co zewnętrze i wewnętrzne. Vicher to pochwała indywidualizmu  – styl duetu jest zdecydowany i charyzmatyczny. Zaś umiłowanie eklektyzmu pozwala projektantkom na łączenie różnych tkanin i  form oraz szukanie w nich piękna.  

Zdecydowany kolor to znak rozpoznawczy duetu Vicher. Jako kontra dla pochmurnego nieba Paryża – szarobłękitów,  granatu jak i gołębich odcieni ukochanego koloru blue – pojawia się fuksja i jej odcienie  w nieco jaśniejszym wydaniu. Tło paryskiej palety kolorów  stanowią neutralne barwy jak wyblakły beż, przygaszone odcienie śmietany,  krecie kolory tauppe  jak i wszechobecny czarny, które harmonijnie przechodzą w bananowe odcienie swetrów oraz feerię lilakowych barw w autorskich nadrukach. 

Jest paryska niewymuszona stonowana ekspresja jak i ekscentryzm w ręcznie szytych i ręcznie układanych formach sukienek i bluzek w nasyconym kolorze. Otwarcie na kobiety i ich nastroje to dla Inez klucz do tworzenia projektów.

Pragnieniem projektantek od zawsze była chęć otulenia kobiet nieokiełznanym pięknem – by kawałek tkaniny był dla nich odzwierciedleniem ich nastroju i osobowości, a jednocześnie tarczą lub orężem.