Marimekko Jesień-Zima 2024/2025: Rewolucyjna kolekcja

Fiński dom mody Marimekko zaprezentował właśnie swoją kolekcję na sezon jesień-zima 2024/2025. Pokaz odbył się w ramach Copenhagen Fashion Week. To wydarzenie stanowiło wielkie zakończenie 60. rocznicy najbardziej uznawanego wzoru Marimekko, Unikko – abstrakcji kwiatu. Najnowsza kolekcja eksploruje relację między Unikko, a monumentalną architekturą i materiałami kojarzonymi z bardziej użytkowym nastrojem.

Pokaz odbył się w Narodowej Galerii Danii, gdzie historyczne budynki z XIX wieku współgrają z nowoczesnym, betonowym przedłużeniem. Kolekcję, wierną radosnemu charakterowi Marimekko, prezentowała grupa modelek, poruszających się w rytmie żeńskich hip-hopowych hymnów, które na żywo wykonuje Kaddi Sawaneh, djka z Kopenhagi.

Kolekcja podkreśla ideę zarówno eleganckiego, jak i swobodnego ubierania. Delikatne kwiatowe wzory spotykają się z użytkowymi akcentami, prezentowanymi zarówno w ponadczasowych sylwetkach sukien, jak i praktycznych, codziennych elementach garderoby. Kolekcja łączy ekskluzywne materiały, takie jak miękki kaszmir, z architektonicznymi aplikacjami w 3D i błyszczącymi metalikami. Bogate odcienie brązu i burgunda spotykają się z betonowymi szarościami, ciepłymi odcieniami różu, delikatnej bladości różu oraz akcentami soczystej żółci.

Każdy element kolekcji został zaprojektowany tak, aby łatwo łączył się od dnia do nocy, od codziennej elegancji do festynowej radości, demonstrując, jak odważne wzory i kolory można stylizować, aby pasowały do różnych osobowości, emocji i okazji.

Jako część pokazu, Marimekko ujawniła zupełnie nową kategorię produktów – Marimekko Maridenim, czyli pierwszą kolekcję denimową w historii marki. Premiera zaplanowana jest na sierpień 2024 roku, a wysokiej jakości denim Marimekko będzie dostępny w trzech fasonach: prostym, szerokim i o nogawkach w formie beczki. Kolekcja obejmuje także dwie kompleksowe stylizacje z ukochanym wzorem Unikko.

Kolekcja zaprojektowany zgodnie z wytycznymi The Jeans Redesign, opracowanymi przez Fundację Ellen MacArthur. Zasady te, oparte na idei gospodarki cyrkularnej, mają na celu zmianę sposobu projektowania i produkcji dżinsów, aby były one używane dłużej, mogły być ponownie przetwarzane i tworzone z bezpiecznych oraz odnawialnych surowców.

Kolekcja „Maridenim” od Marimekko respektuje zasady The Jeans Redesign poprzez użycie jednorodnego materiału – bawełny bez dodatku elastanu, z czego 80 procent to bawełna organiczna, a 20 procent to bawełna z recyklingu. Maridenim jest wykonany z minimalnym użyciem elementów metalowych, w tym z zastosowaniem zdejmowanych guzików i braku nitów. Elementy metalowe nie są pokrywane galwanizacją, zgodnie z zaleceniami The Jeans Redesign. Zarówno proces prania, wykończenia, jak i użycie substancji chemicznych w ubraniach spełniają wytyczne, w tym rezygnację z kamieniowania czy stosowania nadmanganianu potasu.

„Na sezon Jesień/Zima 2024 tworzymy fascynującą grę przeciwieństw: przeszłości i teraźniejszości, betonu i delikatności, oraz koncepcji eleganckiego i swobodnego ubierania się. Wartościowym punktem pokazu, obok obchodów 60. rocznicy Unikko, jest nadchodzące wprowadzenie kolekcji Marimekko Maridenim, które wydaje się być najbardziej naturalnym rozwinięciem oferty lifestyle’u Marimekko. Przez cały rok 2024 będziemy kontynuować eksplorację Unikko w dialogu z pomysłami i wizualnymi sugestiami, które są nieoczekiwane, a nawet zaskakujące” – mówi Rebekka Bay, Dyrektor Kreatywna w Marimekko.

Uczestnictwo w Copenhagen Fashion Week i przestrzeganie nowych Standardów Minimalnych to wyraz zobowiązania Marimekko do zapewnienia, że w przyszłości, produkty wysokiej jakości będą tworzone w zgodzie z środowiskiem, zgodnie z zasadami gospodarki cyrkularnej.