Courtesy of Chanel

Czas na zmiany: Virginie Viard odchodzi z Chanel po 30 latach pracy

Po trzech dekadach w Chanel, w tym ostatnich pięciu latach jako dyrektorka artystyczna, Virginie Viard opuszcza legendarny francuski dom mody. Chanel oficjalnie potwierdziło jej odejście, podkreślając jej wkład w odświeżenie kodów marki, jednocześnie szanując jej dziedzictwo.

Viard, która dołączyła do Chanel niemal 30 lat temu, była bliską współpracowniczką Karla Lagerfelda. Przez lata pracowała u jego boku, a po jego śmierci w 2019 roku objęła stery jako dyrektorka artystyczna. Jej zadaniem było nie tylko kontynuowanie wizji Lagerfelda, ale także wprowadzenie własnych, nowoczesnych interpretacji, które miały na celu odświeżenie wizerunku Chanel bez utraty jego klasycznego charakteru.

W czasie swojej kadencji Viard zdołała wprowadzić wiele zmian, które spotkały się z różnorodnymi reakcjami w świecie mody. Niektóre kolekcje były chwalone za subtelne nawiązania do dziedzictwa Coco Chanel oraz eleganckie i wyrafinowane projekty, podczas gdy inne budziły kontrowersje i dzieliły krytyków. Niemniej jednak, jej podejście do mody zawsze było pełne szacunku dla historii domu, a jednocześnie otwarte na nowoczesność.

Podczas gdy przyszłość Chanel pozostaje niewiadomą, jedno jest pewne – Viard pozostawiła po sobie niezatarte ślady. Jej kolekcje były hołdem dla kobiecej siły i niezależności, a także dla samej Coco Chanel, która przekształciła modę w sztukę życia.

Viard miała na swoim koncie wiele znaczących momentów w Chanel. Jej pierwsza kolekcja haute couture zadebiutowała z ogromnym sukcesem, a pokazy mody organizowane przez nią były zawsze spektakularne i pełne niespodzianek. Przykładem może być pokaz jesień/zima 2021, który odbył się w legendarnym 31 rue Cambon, miejscu, gdzie Coco Chanel miała swoje pierwsze atelier.

Chanel zapowiedziało, że wkrótce ogłosi nową strukturę kreatywną, co otwiera spekulacje na temat tego, kto może zastąpić Viard na tym prestiżowym stanowisku. W międzyczasie, haute couture kolekcja na sezon jesień-zima 2024/2025 zostanie zaprezentowana zgodnie z planem 25 czerwca w Opéra Garnier.

Odejście Virginie Viard z Chanel to koniec pewnej ery, ale także początek nowego rozdziału w historii tego ikonicznego domu mody. Jej wkład w Chanel na zawsze pozostanie częścią dziedzictwa marki, a przyszłe projekty będą na pewno pod silnym wpływem jej wizji i talentu.