fot. materiały prasowe

Pełnoletnie kino: 18. Edycja BNP Paribas Dwa Brzegi zachwyci Kazimierz Dolny i Janowiec nad Wisłą

Tegoroczny BNP Paribas Dwa Brzegi – Festiwal Filmu i Sztuki – odbędzie się w dniach 27 lipca – 4 sierpnia w malowniczym Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Jak przystało na osiemnastkę, program zapowiada się nad wyraz dojrzale i pełen niespodzianek!

„Świat pod namiotem” to cykl prezentujący najnowsze produkcje filmowe, które miały swoje światowe premiery na prestiżowych festiwalach w Cannes, Berlinie, Wenecji oraz Sundance. Teraz trafią do nas, na BNP Paribas Dwa Brzegi, gdzie widzowie będą mieli okazję wydać swój werdykt i przyznać Nagrodę Publiczności. Jakie tytuły znajdą się w tym cyklu? Niebawem poznamy te najgorętsze!

„I Bóg stworzył aktorkę” – bohaterką tego cyklu będzie Jadwiga Jankowska-Cieślak, laureatka Złotej Palmy w Cannes. Aktorka podzieli się z publicznością swoimi doświadczeniami z pracy w filmie i teatrze. To wyjątkowa okazja, by spotkać się z jedną z najbardziej utalentowanych polskich aktorek.

Dorota Kędzierzawska, reżyserka i scenarzystka, znana z unikalnego, autorskiego języka filmowego, również będzie obecna na festiwalu. Jej filmy, takie jak „Nic”, „Jestem” i „Pora umierać”, zdobyły liczne nagrody i uznanie na całym świecie. Podczas spotkań autorskich opowie o swojej metodzie pracy z dziećmi, która zachwyca naturalnością i szczerością.

Retrospektywa zagraniczna skupi się na twórczości Josepha Loseya, amerykańskiego reżysera, który po opuszczeniu Stanów Zjednoczonych rozwinął swoją karierę w Europie. Jego filmy, pełne kafkowskiej atmosfery i krytyki społecznej, zostaną zaprezentowane podczas festiwalu. Cykl otworzy Daniel Olbrychski, który zagrał w Losey’owym „Pstrągu” u boku Isabelle Huppert.

W roku 2024 obchodzimy także 120. rocznicę urodzin Witolda Gombrowicza. Z tej okazji, festiwal przygotował specjalny cykl poświęcony temu niezwykłemu artyście. Filmy inspirowane jego twórczością, dyskusje i spotkania z twórcami, dla których Gombrowicz jest nieustającą inspiracją, będą gratką dla miłośników groteski i absurdu.

Osiemnasta edycja BNP Paribas Dwa Brzegi zapowiada się wyjątkowo. Dojrzała w swoim programie, ale z nutą szaleństwa, jak przystało na pełnoletnie święto kina i sztuki. Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczna festiwalu, zapewnia, że tegoroczna edycja będzie niezapomniana. Już teraz warto zarezerwować czas na te letnie dni pełne artystycznych wrażeń.