fot. materiały prasowe

Trendy w designie oraz wyposażeniu wnętrz w nadchodzącym sezonie

O zebranej opinii po tegorocznych targach Salonu del Mobile Milano opowiada Jakub Poszepczyński – współzałożyciel marki BOCKBAU, której celem jest być lewym i prawym skrzydłowym architektów, projektantów czy firm produktowych. 

Doświadczenie w niedocenionej dziedzinie rzemiosła sprawia, że poszukuje on wspólnych rozwiązań estetycznych, połączonych z innowacją ruchu i wymagań projektu. Rozumie szczegół i detal, który dla projektanta jest tak istotny.Perspektywiczne patrzenie na świat, odbieranie go pod wieloma kątami, pomaga Kubie odgrywać szczególną rolę w świecie „designu” przez duże D.

Salone del Mobile w Mediolanie to jedno z najważniejszych wydarzeń dla wszystkich miłośników designu, wystroju wnętrz i wzornictwa. Co roku powinny być prezentowane najnowsze trendy i innowacje, które powinny inspirować projektantów i producentów na całym świecie. Podczas tegorocznej edycji, pojawiło się kilka interesujących nurtów, jest duża szansa, że będą dominować w nadchodzącym sezonie, bądź nas zaskoczą i będą jednorazowym występem na tegorocznych targach. Jednym z głównych, który dał o sobie znać był powrót do natury oraz transformacja ekologii w designie. Wiemy, że coraz więcej projektantów stawia na materiały naturalne, takie jak drewno, kamień, stal czy tkaniny naturalne, które dodają wnętrzom ciepło, przytulność oraz harmonię.

Ponadto, rośnie zainteresowanie meblami wykonanymi z recyklingowanych materiałów, co świadczy o rosnącej świadomości ekologicznej wśród projektantów i klientów.

Nie można zapomnieć także o kolorach, które dominowały na tegorocznych targach, począwszy od delikatnych pasteli po intensywne odcienie i ich pochodne. Jedną z propozycji, jakie można było zaobserwować, to elementy retro, geometryczne wzory, tkaniny i futurystyczne formy. Według mnie ten format nie przyjął się i tym bardziej się nie przyjmie – zburzy go nowa wizja „naturyszczykowych” wnętrz.

Mediolan dyktuje trendy w designie -taka jest definicja międzynarodowego tygodnia branży projektowej jakim jest Salone del Mobile Milano. Choć przyznam szczerze, że zaczyna mnie zawodzić, ze względu na brak przekraczania granic, stał się grzeczny i przewidywany. Dla mnie to za mało, od sztuki oczekuję więcej, od lepszych od siebie oczekuję więcej. Obawiam się, że miejsce stało się bardziej kultowe i tradycją niż nauką i nowością. Nadal oczywiście króluje nawiązanie kontaktów biznesowych oraz wymiany doświadczeń z profesjonalistami z branży lub też przywitaniem się z długoletnią współpracą.

Podsumowując, nadchodzące sezony będą stawiać na naturalne produkty i odnawialne materiały. Spowoduję to potrzebę na rynku odpowiednich wykonawców, którzy zrozumieją istotę trendu. 

Przez lata gładzili te ściany i układali z ekierką sztukaterię, teraz muszą nauczyć się zamaszystych ruchów nakładania tynków glinianych. Przez ostatnie lata do perfekcji dopieściliśmy szczegół laminowania krawędzi, szczotkowania stali czy poleru w kamieniu. To kolejny proces kształcenia ekip wykonawczych do przyjmującego się trendu. BOCKBAU dzięki współpracy z architektami polskimi i międzynarodowymi, przeczuwamy w którym kierunku podąża zmiana i nasz team na tym etapie zawzięcie pracuje, aby dopasować się do potrzeb dzisiejszych projektów. Wspólnie z architektami przemierzamy drogę od znajomości materiału biorąc pod uwagę funkcjonalność i korzyści dla naszych klientów.