Adrian Krupa Jesień-Zima 2019/2020

Główną inspiracją do zaprojektowania kolekcji na sezon jesień-zima 2019/2020 były ludzkie słabości, uzależnień ujęte w nowoczesnym aspekcie tego zjawiska. Do wyboru tego tematu zainspirowały projektanta obserwacje panujących w społeczeństwie zjawisk, które nas otaczają i w pewnym stopniu prowadzą ludzkość do autodestrukcji.                                                                                                                

Słabości, które kojarzone są z próżnością i „lekkim” stylem życia, takie jak: zakupoholizm, uzależnienie od blichtru i sławy czy fonoholizm nadały kierunek przy doborze materiałów do zaprojektowanych modeli oraz konstrukcji wybranych asortymentów. Przy wyborze tkanin Adrain Krupa starał ograniczać się w kontekście zróżnicowanych faktur, gramatur i kolorów.

Całość ma charakter nieco eklektyczną, jednak każda sylwetka jest dokładnie przemyślana i zaprojektowana. Każdy z modeli uszyty jest z jak najbardziej różnorodnych materiałów. Użył błyszczących dzianin, tkanin pokrytych brokatem oraz dzianiny lureksowej. Podczas tworzenia konstrukcji poszczególnych asortymentów starał się jak najbardziej wyjść w przestrzeń otaczającą sylwetkę, aby formy sprawiały wrażenie przestrzennych rzeźb kryjących ludzkie ciało.

W kolekcji pojawia się motyw dłoni, który symbolizuje zaciskające „sidła” słabości, na które człowiek jest narażony. Przestrzenne gwiazdy i serca interpretują emotikony, których społeczeństwo nadmiernie używa w relacjach międzyludzkich. Inspiracją do zaplanowania kolorystyki i ogólnego klimatu kolekcji były obrazy Stanisława Ignacego Witkiewicza, który w swoich dziełach, szczególnie w obrazach – np. Ogólne zamieszanie, XXI wiek, Wizyta u radży, zestawiał kontrastujących ze sobą barw. Sama biografia malarza doskonale komponuje się z tematem ludzkich słabości – Witkacy nie stronił od używek, pod różnymi postaciami.   

W skład kolekcji wchodzi dwanaście modeli, składających się, m in. z sukienek, garniturów, szmizjerek, spódnic, nakryć głowy, biżuterii, okularów oraz obuwia. Całość została przez projektanta własnoręcznie skonstruowana i zrealizowana. Dzięki temu Adrian pokazał spektrum swoich możliwości projektowych i technicznych.

Najbardziej pracochłonną sylwetkę, w całości wykonaną z dzianiny, wydziergano na drutach. Część ubrań została wyszyta ręcznie szklanymi koralikami, aby podkreślić nieoczywiste detale. Każdy z asortymentów cechuje duża dbałość o szczegóły i wygodę użytkowania, dlatego większość z nich wykończona jest podszewką.

Aby podkreślić oryginalność kolekcji, Krupa postanowił zaprojektować i wykonać autorską kolekcję obuwia. Samodzielnie stworzył do nich konstrukcję oraz dobrał odpowiednie komponenty – materiały, spody i obcasy. Kolejnym elementem, który sam stworzył projektant są nakrycia głowy, do których indywidualnie wykonał konstrukcje w oparciu o nabytą wiedzę i próbne makiety. Samodzielnie wykonał też serię dodatków, w której skład wchodzi:

  • kolekcja nauszników składająca się z zaprojektowanych, określonych  kształtów, wyciętych laserem z tworzyw sztucznych oraz koralików, 
  • okularów przeciwsłonecznych, 
  • naszyjników

Realizacja kolekcji, od momentu wyboru inspiracji i pierwszych szkiców do efektu końcowego, czyli odszytych modeli zajęła dziesięć miesięcy.