Wystawa „GABRIELLE CHANEL. FASHION MANIFESTO”

Palais Galliera, Muzeum Mody Miasta Paryża, otwiera swoje podwoje po rozbudowie i prezentuje pierwszą w Paryżu retrospektywę wyjątkowej i niezwykłej projektantki mody: Gabrielle Chanel (1883-1971).

W czasie, gdy Paul Poiret zdominował świat mody damskiej, Gabrielle Chanel pojechała w 1912 roku do Deauville, a następnie do Biarritz i Paryża, gdzie zrewolucjonizowała świat Haute Couture, zdobiąc ciała kobiet czymś, co stanowiło swoisty manifest modowy.

Pierwsza część wystawy ma charakter chronologiczny. Opowiada o wczesnych początkach Gabrielle – z kilkoma charakterystycznymi elementami – w tym ze słynną marynarską bluzką z 1916 roku wykonaną z dżerseju. Wnętrza zapraszają do prześledzenia rozwoju szykownego stylu Chanel. Od małych czarnych sukienek i sportowych modeli z szalonych lat dwudziestych po wyrafinowane sukienki z lat 30. Jeden pokój jest w całości poświęcony perfumom „N°5” – zapachowi stworzonemu w 1921 roku i będącemu kwintesencją ducha „Coco Chanel”.

Dziesięć portretów Gabrielle Chanel towarzyszy dziesięciu rozdziałom wystawy i pokazuje, do jakiego stopnia sama couturière była ucieleśnieniem jej marki. Gdy wybuchła wojna i dom mody został zamknięty, jedynymi rzeczami, które nadal sprzedawano w Paryżu, przy rue Cambon 31, były perfumy i akcesoria. Potem pojawienie się Christiana Diora i New Look – stylu z gorsetem, któremu tak się sprzeciwiała. Gabrielle Chanel zareagowała. Powracając do mody w 1954 roku i wbrew trendowi potwierdziła swój modowy manifest.

Druga część wystawy jest tematyczna i zaprasza do rozszyfrowania kodów ubioru projektantki: pleciony tweedowy garnitur, dwukolorowe czółenka, słynna pikowana torebka „2.55”, naturalnie czarna i beżowa, ale także czerwona, biała czy złota. Nie zabrakło też wspaniałej biżuterii, która były nieodłącznym elementem wyglądu Chanel.

Wystawa „Gabrielle Chanel. Fashion Manifesto”, zajmuje powierzchnię blisko 1500 m2 – łącznie z nowo otwartymi podziemnymi galeriami. Ponad 350 eksponatów z kolekcji Palais Galliera i Patrimoine de CHANEL, z międzynarodowych muzeów, w tym: The Victoria & Albert Museum w Londynie, De Young Museum w San Francisco, Museo de la Moda w Santiago de Chile, MoMu w Antwerpii czy kolekcji prywatnych.

Wystawa jest niezaprzeczalnie zaproszeniem do odkrycia wszechświata i stylu, które są naprawdę ponadczasowe.