fot. materiały prasowe

Skóra z T-Rexa istnieje? Tak i jest już w modzie

Krzysztof Malcher Editor-in-Chief

Pierwsza na świecie torebka wykonana ze skóry T-Rexa została zaprezentowana w Amsterdamie. To projekt łączący biotechnologię z luksusową modą i zapowiedź nowego kierunku w materiałach. Brzmi jak koncept z filmu science fiction, ale to realny projekt. W Amsterdamie pokazano pierwszą torebkę wykonaną ze skóry T-Rexa – materiału stworzonego w laboratorium na bazie zrekonstruowanego kolagenu dinozaura. Projekt ma pokazać, w jakim kierunku może iść rozwój materiałów w modzie premium.

fot. materiały prasowe

Jak powstała „skóra T-Rexa”

Proces zaczyna się od danych. Naukowcy pracowali na zachowanych fragmentach kolagenu, które następnie zostały odtworzone i uzupełnione przy użyciu modeli obliczeniowych i AI. Na tej podstawie powstało syntetyczne DNA, które wprowadzono do komórek zdolnych do produkcji materiału. Komórki były namnażane i formowane w strukturę przypominającą klasyczną skórę. Efektem jest materiał, który zachowuje właściwości skóry, ale powstaje bez udziału zwierząt i bez tradycyjnych procesów garbowania.

Za projekt odpowiada marka Enfin Levé, założona przez Michała Hadasa. Torebka nie jest klasycznym produktem luksusowym w rozumieniu znanych modeli. Projekt został podporządkowany materiałowi. „Celem nie było narzucenie znanej formy, tylko zrozumienie, jak zachowuje się ten materiał” – podkreśla projektant. Forma wynika z napięcia, struktury i reakcji skóry. To podejście bliższe projektowaniu przemysłowemu niż klasycznej modzie.

fot. materiały prasowe

Jeden egzemplarz, ale większy plan

Prezentowana torebka jest unikatowa. Po wystawie w muzeum Art Zoo zostanie wystawiona na aukcję. Sam materiał nie kończy się jednak na tym projekcie. Skóra T-Rexa ma zostać udostępniona markom i projektantom, początkowo w segmencie luksusowych akcesoriów. Docelowo technologia może znaleźć zastosowanie także w innych branżach.

Najważniejszy w tym projekcie nie jest sam T-Rex, tylko metoda. Biotechnologia zaczyna wchodzić w modę nie jako ciekawostka, ale jako realna alternatywa dla tradycyjnych materiałów. W przeciwieństwie do dotychczasowych „eko-skór”, ten materiał nie udaje istniejących rozwiązań – powstaje jako coś nowego.

Projekt pokazuje też zmianę podejścia do luksusu. Punkt ciężkości przesuwa się z rzadkości materiału na jego pochodzenie i sposób wytworzenia. Skóra T-Rex i torebka Enfin Levé to jeden z najbardziej radykalnych projektów ostatnich lat. Nie dlatego, że wykorzystuje „prehistoryczny” materiał, tylko dlatego, że redefiniuje sposób jego powstawania.