fot. materiały prasowe

Viktor&Rolf Haute Couture Wiosna-Lato 2021

"Couture Rave”

Wobec braku pokazów na wybiegu w czasie rzeczywistym Viktor i Rolf, proponują w ramach kolekcji haute couture na sezon wiosna-lato 2021, zatytułowanej „Couture Rave, wyimaginowany pokaz inspirowany imprezami, które były i imprezami, które miały nadejść.

Tradycyjnie „piękne” nawiązania do mody są umieszczane w surowym, nowoczesnym kontekście. Haute couture spotyka się z undergroundową imprezą. Nastrój jest pełen szacunku i prawie swobodny, ale zawsze elegancki. To antidotum na przetrwanie tych dziwnych czasów.

Zgodnie z hasłem marki, które podkreśla „siłę transformacji”, Viktor & Rolf na miejsce pokazu wybrał „Het HEM” – dawną fabrykę amunicji pod Amsterdamem. Tło dla tegorocznej kolekcji stanowi stała instalacja kolektywu RAAAF „Martwa natura” z 2019 roku. Cztery gigantyczne, wolno poruszające się ciężkie mosiężne płyty zostały wykonane z pozostałego materiału po produkcji pocisków. Jako taka „Martwa natura” tworzy łącznik między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością historycznie obciążonego dziedzictwa przestrzeni.

Viktor & Rolf kontynuują filozofię upecycliygu z kolekcji haute couture z poprzednich lat. Wykorzystywane są materiały archiwalne, od maleńkich łatek koronek i żakardów w stylu vintage, po fragmenty sukienek, a także bluzy. Stroje z tej kolekcji prezentują niestosowne kombinacje. Jakby poszczególne elementy, które je tworzą, zostały przypadkowo zebrane ze stosu i pospiesznie poskładane przez stado imprezowiczów, którzy nie mogą się doczekać, aby pójść do klubu.

W kolekcji dominujące są dwie sylwetki: obszerne spódnice z dopasowanymi do ciała topami i szerokie, luźne sukienki o różnej długości.

Ekstrawaganckie, „poważne” spódnice balowe couture podkreślają talię i zwracają uwagę na górną część ciała. Sportowe marszczenia z dekoltem, wolanty i obszerny tiul, są połączone z przylegającymi do ciała, odkrytymi topami typu „biustonosz”, mocno haftowanym metalem, koronką, kryształami i zabytkową biżuterią.

Sylwetki uzupełniają luźne, proste sukienki w kształcie skrzydeł nietoperza lub o linii A, zestawione z bluzami w stylu vintage. Pocięte i poskładane z powrotem, mocno upiększone różnorodną mieszanką materiałów i technik. W tym sezonie kilka ubrań jest uszytych z biżuterii w stylu vintage oraz przypinek z diamencikami.

Wszystkie looki są stylizowane z kultowymi butami marki Melissa x Viktor & Rolf (wykonane z plastiku pochodzącego z recyklingu) w jaskrawych, cukierkowych kolorach, są też sznurowane buty z grubą podeszwą.

Dzięki tej kolekcji Viktor & Rolf poczuli się bardziej wolni niż kiedykolwiek, motywowani szczerym pragnieniem, aby rok 2021 stał się „rokiem dobrego samopoczucia”.