fot. Piotr Podlewski/AKPA

Cracow Fashion Week 2022

Cracow Fashion Week 2022 (19-27.03), organizowany przez Szkołę Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie, odbędzie się pod hasłem „Towards Sustainability”. Mierząc się z tym tematem, CFW jako jedna z największych imprez na modowej mapie Polski staje się szeroko zakrojoną kampanią idei zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnej mody.     

Krakowski Tydzień Mody odbywający się od 2009 roku przez wieloletnią działalność na rynku, współpracę z Miastem Kraków, Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz z innymi instytucjami zyskał prestiżowy charakter oraz rozpoznawalność nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie.

Wydarzenie skupiające artystów i projektantów z różnych krajów, w 2022 roku pokaże modę w kontekście ekologii oraz inicjatywy Fair Trade. Jednocześnie będzie platformą do nawiązania kontaktów i współpracy biznesowej oraz miejscem sprzyjającym integracji entuzjastów mody i promującym młodych, zdolnych projektantów.

Cracow Fashion Week 2022 rozpocznie konkurs Cracow Fashion Awards, będący zarazem Pokazem Dyplomowym SAPU (19 marca, Centrum Kongresowe ICE Kraków). Zaprezentujemy ponad pięćdziesiąt kolekcji, które powstawały w trudnych warunkach pandemii COVID-19. Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru (SAPU) jest szkołą międzynarodową, autorami kolekcji dyplomowych są poza osobami z Polski projektanci m.in. z Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Uzbekistanu, Nigerii i Kazachstanu, a więc z wielu kręgów kulturowych, reprezentujące bardzo zróżnicowane podejście do mody.

W czasie uroczystej Gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków nagrodzone zostaną najlepsze kolekcje dyplomantów SAPU. Zobaczymy także pokazy gościnne absolwentów SAPU z lat poprzednich oraz młodych projektantów z Chin, Sri Lanki i Kazachstanu. W jury zasiądą osobowości świata mody, mediów oraz instytucji związanych z modą, z którymi SAPU współpracuje w celu zapewnienia naszym słuchaczom szerokiej promocji. 

Dzięki specjalnie promowanym streamingom z głównych pokazów, które będą dostępne na kanale You Tube  Krakowskich Szkół Artystycznych, Cracow Fashion Week będzie dostępny online również poza granicami Polski.

W takcie CFW 2022 odbędą się otwarte wykłady prezentujące różne możliwości i rozwiązania ważne dla artystów i projektantów mody. Porozmawiamy m.in. o nowych  technologiach w modzie, Artificial Intelligence, Metaverse oraz NFT –  innowacjach wprowadzanych obecnie do programu kształcenia w Krakowskich Szkołach Artystycznych.

Wykłady poprowadzą: 

  • Igor Kvalevic i Celine Delaguere, prezes i współzałożycielka EVA Engines – Artificial Intelligence and Digital Fashion Design Company (Francja),
  • Mateusz Mach, założyciel i prezes Nexpro, wiodącego dostawcy produktów blockchainowych w Europie,
  • Gabriela Izquierdo i Korinna Mollá z Worth Partnership Project (Hiszpania), projektu EU wspierającego innowacyjne startupy w dizajnie związane z modą odpowiedzialną.

W ciągu całego tygodnia, od 19 do 27 marca, można będzie wziąć udział w licznych wydarzeniach promujących młodych artystów, fotografów i projektantów, które kierujemy do społeczności Krakowa i okolic. Zapraszamy na wernisaże wystaw: międzynarodowa wystawa fotografii mody FOCUS ON  FASHION w Szarej Galerii NCK, SAPU IN PICS, MORE&MORE w Krakowskich Szkołach Artystycznych, MODA INSPIROWANA PRZESZŁOŚCIĄ w Kamienicy Hipolitów, wystawa The Shoemaker prezentuje: THE STORYTELLERS w Stakkato Art Space, bezpłatne warsztaty i wykłady w Krakowskich Szkołach Artystycznych oraz wydarzenia towarzyszące w Slow Fashion Cafe. Współorganizatorem eventu jest Szkoła Kreatywnej Fotografii w Krakowie.

W programie znalazły się również: pokaz charytatywny „przePROJEKTowani” w Park Inn by Radisson (24 marca), pokaz mody odpowiedzialnej NO WASTE w NCK, podczas którego zobaczymy unikalne kolekcje recyklingowe stworzone przez studentów I i II roku SAPU z materiałów pochodzących z odzysku (26 marca) oraz POP-UP Store w Krakowskich Szkołach Artystycznych (25 marca) oraz w butiku OLIWIA MONTE (2 kwietnia), gdzie będzie można zakupić unikatowe ubiory projektantów mody, absolwentów SAPU.

Wobec obecnej sytuacji podejmujemy również działania wspierające Ukrainę. W dniu 26 marca o godzinie 16.00 w NCK odbędzie się „Koncert dla dzieci Ukrainy”, przygotowany przez Szkołę Aktorską SPOT i Szkołę Choreografii. W trakcie dwóch pokazów mody w Centrum Kongresowym ICE i NCK oraz koncertu będziemy prowadzić zbiórkę pieniędzy dla Ukrainy we współpracy z Caritas Polska.

Szczegółowy program jest dostępny na stronach: www.cracowfashionweek.com i www.ksa.edu.pl.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa. 

Współorganizatorem Gali jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.