fot. materiały prasowe

Powrót do korzeni: „Kembali” – Nowa kolekcja biżuterii ORSKA

Anna Orska, znana polska projektantka biżuterii, powróciła na Bali po blisko ośmiu latach od pierwszej projektowej podróży. To spotkanie z wyspą po latach nie tylko odkryło zmiany zachodzące na Bali, ale także zainspirowało ją do stworzenia nowej kolekcji biżuterii o nazwie „Kembali” – co w języku indonezyjskim oznacza „powrót”.

W kolekcji „Kembali”, Orska sięgnęła do niezmiennych balijskich korzeni: natury, rzemiosła i rytuału. To właśnie te trzy elementy stanowią esencję wyspy, która od wieków żyje w zgodzie z duchami, kwiatami i artystami.

Na Bali, mieszkańcy od tysiącleci wierzą w niezwykłą moc natury. Bujna roślinność, która tam rośnie, nie tylko żywi i chroni, ale także inspiruje do tworzenia. Lokalne rośliny, owoce i kwiaty są nieodłączną częścią codziennych rytuałów, takich jak Canang Sari, gdzie składane są jako dar dla dobrych duchów, mając wybłagać harmonię i pokój dla mieszkańców wyspy.

W kolekcji „Kembali”, Orska wkomponowała srebrną i pozłacaną biżuterię ozdobioną rzeźbionymi kwiatami, takimi jak róża, chryzantema, kwiat lotosu i hibiskus. Każdy z tych kwiatów ma swoje symboliczne znaczenie na Bali – od niewinności po odwagę i radość życia.

Ręcznie rzeźbiona biżuteria została wykonana przez lokalnych mistrzów, którzy przekazują swoje umiejętności z pokolenia na pokolenie. Każdy element kolekcji został starannie wykonany, czasami zajmując nawet kilkanaście godzin. Inspirację do formy biżuterii czerpano z natury i tradycyjnych balijskich wzorów, które zostały przełożone na elementy takie jak opływające palce pierścionki czy dekoracyjne łańcuchy tworzące bransoletki i naszyjniki.

Symbol węża, który jest przewodnim motywem kolekcji, został precyzyjnie odwzorowany w rzeźbionych elementach biżuterii. W kulturze balijskiej wąż jest pozytywnym symbolem, zachęcającym do odrzucenia tego, co nie służy i zrobienia miejsca na nowe.

Kolekcja „Kembali” nie tylko oddaje hołd tradycji i naturze Bali, ale także przypomina nam o znaczeniu powrotu do korzeni i natury jako ważnego rytuału życiowego. W świecie pełnym stresu i zabiegania, kontakt z naturą może być najlepszym lekarstwem na codzienne wyzwania.