Z uwagi na ten szczególny okres, światowej spławy opery i teatry, postanowiły ugościć nas w „pierwszym rzędzie” na swojej widowni i pozwolić obejrzeć najznamienitsze dzieła bez wychodzenia z domu. Nie zabraknie też polskich propozycji.
Ninateka
Ten olbrzymi zbiór zarejestrowanych spektakli, umożliwia nam obejrzenie m. in. przedstawień z Teatru Warlikowskiego. Możemy zasiąść i obejrzeć na przykład słynne przedstawienie tego reżysera – (A)pollonia. W spektaklu pojawiają się we fragmentach następujące utwory literackie: Oresteja Ajschylosa, Matka Hansa Christiana Andersena, Mamo, gdzie jesteś? Andrzeja Czajkowskiego, Elisabeth Costello Johna Maxwella Coetzeego, Ifigenia w Aulidzie, Herakles oszalały i Alkestis Eurypidesa, Pola Hanny Krall, Łaskawe Jonathana Littella, Pobojowisko Marcina Świetlickiego i PocztaRabindranatha Tagore’a.
Metropolitan Opera
Metropolitan Opera uruchomił specjalną stronę Nightly Met Opera Streams. Na naszych domowych ekranach mogliśmy już oglądam m. in Traviatę czy Oniegina. Premiery są dostępne tylko przez 23 godziny od momentu premiery (premiery są dostępne od około 6-7 rano polskiego czasu). Warto sprawdzać na bieżąco co szykuje nowojorska opera.
Teatr Wielki Opera Narodowa
Największy polski teatr udostępnił swoje najlepsze przedstawienia. W serwisie vod.teatrwielki.pl możemy obejrzeć takie słynne produkcje jak Tosca czy Straszny Dwór. Specjalnym wydarzeniem będzie Carmen według Bizeta. Operę będziemy mogli obejrzeć tylko 28, 31.03 oraz 02.04 o 19:00
Staatsoper
Najsłynniejsza wiedeńska opera idzie śladem nowojorskiej Metropolitan i udostępnia cały wachlarz swoich spektakli. Codzienie do 2.04.2020 roku, będziemy mogli obejrzeć takie produkcje jak Kopciuszek, Wesele Figara, Romeo i Julia czy Zmierzch Bogów. Spis poszczególnych premier dostępny na oficjalniej stronie Staatsoper.
Royal Opera House London
Inicjatywę premier online, podjęła także Royal Opera House w Londynie. 27.03.2020 roku będziemy mogli obejrzeć inscenizację Piotrusia i wilka. Streaming będzie dostępny na oficjalnym profilu Facebook opery.
Berliner Philharmoniker
Filharmonia Berlińska, która póki co będzie zamknięta do 19 kwietnia, oferuje dostęp do ponad 600 swych koncertów. Są to nie tylko archiwalne nagrania z ostatnich 10 lat, ale filharmonicy zapowiedzieli występy na żywo. W miniony weekend Berlińczycy zagrali już dwukrotnie. Ich transmisje są dostępne na stronie filharmonii, a dostęp do nich uzyskamy po podaniu kodu BERLINPHIL. Ważne, żeby aktywować go do 31.03.2020 roku.