Ala Tkaczyk 2020

Kolekcja Compassio to alegoria katastrofy ekologicznej i opowieść o współodczuwaniu z naturą. Ptaki uwięzione w reklamówkach, raki w butelkach i foki w sieciach to nieliczne przykłady na to jak człowiek w swojej chęci rozwoju cywilizacji skazuje dzikie zwierzęta na ich nieświadome “ubieranie się”. Podobny los spotkał rośliny – trawniki wyglądają na ozdobione kolorowymi papierkami.

To brutalny rodzaj przebrania, jaki człowiek funduje naturze. Współodczujemy to jeżeli sami założymy śmieci, doświadczając psychicznego dyskomfortu i niewygód (ubrania Ali jednak są w pełni użytkowe i komfortowe).

Poszczególne elementy kolekcji wykonane są ze śmieci. Projektantka w własnoręcznie wykonanych asortymentach wykorzystuje autorskie techniki stosując jako materiał papierki po batonikach i woreczki po ryżu. Prawie wszystkie użyte materiały są z odzysku – nici i przędze są resztkami poprodukcyjnymi.

Kolekcja Compassio wynika z kontestacji tego co dzieje się wokół ekologicznych tematów; daje wyraz sprzeciwu wobec postępującej degradacji  środowiska naturalnego wspierając zarazem w walce o ochronę środowiska.

Całość wpisuje się w nurt trashion, który już niedługo przedefiniowuje postrzeganie świata mody i przejdzie do mainstreamu.