Courtesy of Telluride Film Fesitval

John Galiano: Zawieszone w modowym wirze. Odrodzone w sztuce tworzenia.

John Galliano urodził się 28 listopada 1960 roku w Gibraltarze, a jego kariera w modzie rozpoczęła się w latach 80. W 1996 roku został dyrektorem artystycznym francuskiego domu mody Givenchy, a później przeniósł się do domu mody Christian Dior w 1997 roku, gdzie zdobył ogromne uznanie za swoje kreatywne i innowacyjne projekty.

Przełomowy moment w karierze Galliano nastąpił podczas jego pokazu haute couture wiosna/lato 2000 dla Diora, gdzie przedstawił kolekcję zatytułowaną „Source d’Inspiration”. To wydarzenie wzbudziło ogromne zainteresowanie mediów i krytyków modowych, a Galliano został uznany za jednego z najważniejszych projektantów swojego pokolenia.

Jednak w 2011 roku jego kariera doświadczyła poważnego kryzysu, gdy Galliano został oskarżony o antysemickie i rasistowskie uwagi. Incydent ten doprowadził do jego zwolnienia z Diora i utraty pozycji w świecie mody. Galliano przeszedł trudny okres, walcząc z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków.

Po kilku latach przerwy od przemysłu mody, John Galliano zaczął stopniowo wracać do branży. W 2013 roku został mianowany dyrektorem kreatywnym w domu mody Maison Martin Margiela. To stanowisko było szansą dla niego na odbudowanie swojej reputacji i udowodnienie, że jest w stanie powrócić do świata mody z nową energią i perspektywą.

Podążając ścieżką odnowienia, Galliano zdobył uznanie za swoją pracę w Maison Margiela, eksperymentując z nietypowymi kształtami, tkaninami i kolorami. Jego projekty odznaczają się niepowtarzalnym podejściem do mody, co przyniosło mu kolejne pozytywne recenzje od krytyków. Najnowsza kolekcja na sezon jesień-zima 2024/2025 to artyzm w czystej formie.

Jednakże, warto pamiętać, że kariera Galliano toczy się wokół kontrowersji, a jego powrót do branży nie był jednomyślnie akceptowany przez wszystkich. Wspólnota modowa nadal poddaje go dyskusji związanej z etyką i moralnością. Kariera Johna Galliano to pełna kontrastów historia, która obejmuje zarówno triumfy, jak i trudności. Jego zdolność do przezwyciężania przeciwności i powrót do świata mody pokazuje siłę ludzkiego ducha i zdolność do regeneracji po upadku.

Ten rok będzie też o tyle wyjątkowy, że już w marcu zobaczymy dokument poświęcony życiu Johna Galiano. Jego „Wzloty i upadki” swoją premierę będą miały na początku w USA i Kanadzie. Dokument ma trafić do europejskich streamingów w połowie roku.