fot. materiały prasowe

Moda, design i biżuteria w Musée des Arts Décoratifs

Od 3 kwietnia do 10 listopada 2024 roku Musée des Arts Décoratifs w Paryżu zaprasza na wyjątkową wystawę, która po raz pierwszy łączy haute couture, prêt-à-porter, biżuterię oraz biżuterię kostiumową z przestrzeniami stałej galerii poświęconymi designowi od XX wieku po czasy współczesne. To unikalne wydarzenie daje szansę na obejrzenie trzydziestu kreacji modowych i około stu eksponatów biżuterii od znanych projektantów i prestiżowych domów mody, takich jak Cartier, Van Cleef & Arpels, Christian Dior, Lanvin czy Balmain.

Kuratorami wystawy są Marie-Sophie Carron de la Carrière, Eric Pujalet-Plaà, Mathieu Rousset Perrier, Juliette Pollet, Dominique Forest oraz Karine Lacquement. Scenografię zaprojektował Kevin Lebouvier. Ekspozycja rozciąga się na pięciu piętrach Pavillon de Marsan, oferując odwiedzającym oszałamiające widoki na Ogrody Tuileries i Rue de Rivoli.

Wystawa jest hołdem dla wielkich domów jubilerskich i projektantów, podkreślając kolekcje słynnych „maisons” z Place Vendôme, takich jak Cartier i Van Cleef & Arpels. Oprócz tego, prezentowane są dzieła artystów, takich jak Jean Desprès, Jean Schlumberger, Florence Lehmann, Costanza i Roger Jean-Pierre, którzy przez lata wykazywali się niezwykłą kreatywnością.

Wśród projektantów mody znajdują się tacy ikoniczni twórcy jak Paco Rabanne, Issey Miyake i Rick Owens. Wystawa pozwala na nowe spojrzenie na design od okresu powojennego do współczesności, zarówno francuski, jak i międzynarodowy, z naciskiem na kreatywne i historyczne powiązania pomiędzy różnymi dziedzinami sztuki dekoracyjnej.

Jednym z najbardziej imponujących eksponatów jest sukienka „Icon” zaprojektowana przez Stéphane’a Rollanda w 2023 roku. Lśniąca i złocista, inspirowana patronką Brazylii, Naszą Panią z Aparecidy, znajduje się obok szafy zaprojektowanej przez braci Campana, która łączy barokową estetykę z latynoską ascezą. W innych salach można zobaczyć szlafrok artysty Jeana Dubuffeta, którego motywy kontrastują z prostymi liniami i elegancją kreacji Charlotte Perriand i Jeana Prouvé.

Galerie modernistyczne i współczesne, zwykle poświęcone ceramice i szkle, są tym razem wzbogacone o modowe kreacje i akcesoria, co dodaje teatralnego i narracyjnego wymiaru do stałych kolekcji. Wystawa oferuje nową, transdyscyplinarną i niehierarchiczną interpretację prezentowanych dzieł.

Wizyta w Musée des Arts Décoratifs to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć, jak moda, biżuteria i design współistnieją i wzajemnie się uzupełniają. Wystawa ta jest dowodem na to, że granice między różnymi dziedzinami sztuki są płynne, a kreatywność nie zna żadnych ograniczeń. To prawdziwa uczta dla oczu i duszy każdego miłośnika sztuki, mody i designu.

Nie przegapcie tej okazji – wystawa trwa tylko do 10 listopada 2024 roku!