„Ekskluzywna odzież robocza, czyli kreacje na czerwonym dywanie”

Najnowsza wystawa w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie to przewrotna opowieść o tym jak „strój roboczy” może być niekoniecznie kojarzony z uniformem strażaka czy policjanta. Tegoroczny Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” to również w końcu okazja do wyjścia z domu po długim czasie zamknięcia instytucji kultury.

„Tak chodzę do pracy” – mógłby powiedzieć Jerzy Skolimowski, który w 2016 roku otrzymał honorowego Złotego Lwa na Festiwalu w Wenecji. Na pałacu festiwalowego najstarszej uroczystości filmowej na świecie doprowadził przecież Skolimowskiego wykonywany zawód. Smoking reżysera uszyty przez Tomasza Ossolińskiego, to jeden z kilkudziesięciu obiektów prezentowanych na wystawie.

Suknia, w której Olga Tokarczuk odbierała literackiego Nobla, koktajlowa sukienka Księżnej Cambridge Kate Middleton, w której spacerowała po Krakowie, kreacje gwiazd z festiwali filmowych w Gdyni, Wenecji i Cannes, to nie tylko odzież robocza z najwyższej półki, nie tylko arcydzieła sztuki krawieckiej to kostiumy do odgrywanych przez aktorów, reżyserów i celebrytów ról.

Każdy z tych kostiumów to opowieść. To relacje z niecodziennych wydarzeń, na których były prezentowane, to anegdoty dotyczące ich powstawania, to świadectwo pasji ludzi, którzy je zaprojektowali i wreszcie niezwykłe historie tych, którzy je nosili. Odzież robocza haute couture? Ekspozycja udowadnia, że to możliwe.  

Na wystawie pokazane będą między innymi kreacje zaprojektowane przez Gosię Baczyńską, Joannę Klimas, Macieja Zienia i Violę Śpiechowicz

Wystawa czynna od wtorku do niedzieli w godzinach od 12:00 – 18:00
Bilety w cenie 8 zł, 10 zł do nabycia w kasie CSK i na bilety.spotkaniakultur.com.