VIAMODA Upgrade 2018

Upgrade, to coroczna gala dyplomowa studentów wydziału projektowania warszawskiej szkoły mody – Viamoda Szkoła Wyższa w Warszawie. Czy w tym roku udało się z’upgradeować poziom studentów na wydziale projektowania ubioru? Nie inaczej…

Od trzech lat pokaz dyplomowy odbywa się w Och-Teatrze. Daje to całkiem nowe podejście do organizacji pokazów. Wszak można pomyśleć, że stworzenie zwykłego wybiegu nie stanowiłoby problemu, ale scena teatru wymaga zupełnie innych technik. Widownia w teatrze znajduje się po obu stronach sceny co daje dla reżysera pokazu – Macieja Majznera do pokazania kolekcji w nietypowy sposób.

Moda jest zawsze aktualna, ciągle się zmienia i nawet jeżeli niewiele zmieniają się poszczególne części garderoby to np. zmienia się sposób ich noszenia. Nagle ni stąd ni zowąd zaczynamy nosić spódnicę tył na przód albo t-shirt na lewą stronę. Z jednaj strony moda to zabawa, z drugiej zdefiniowane DNA artysty, który poprzez ubrania wyraża siebie, ale także swój stosunek do świata, ludzi, zwierząt i wartości. Wie o tym doskonale absolwent uczelni, projektant kryjący się pod pseudonimem MIDO, którego najnowszą kolekcję obejrzeli goście 3. edycji Gali Dyplomowej VIAMODA upgrade 2018, wydarzenia łączącego sztukę, modę i biznes. Galę w warszawskim Och-Teatrze poprowadziła Aneta Mazurek, również absolwentka uczelni.

Kluczowym momentem wieczoru był pokaz kolekcji dyplomowych na głównej scenie Och-Teatru – prezentacja talentu najlepszych absolwentów uczelni! Goście specjalni wieczoru, partnerzy, władze uczelni, publiczność, rodziny i przyjaciele, ale przede wszystkim jurorzy obejrzeli autorskie projekty: Krystyny Hannon, Sandry Dąbrowskiej, Millki Lewandowskiej, Doroty Nasiłowskiej-Paczuskiej, Magdaleny Jaworskiej, Wiktorii Biegańskiej, Agnieszki Kulki, Elizy Matvieievej, Diany Ovcharenko, Zuzanny Vesely, Agaty Kępki, Michaliny Tkocz, Anastasii Solodovskiej, Lii Kimury oraz Gabrieli Struzik.

„To bardzo dobry rok i bardzo różnorodne kolekcje przygotowane przez naszych studentów. Jestem z nich dumna! Każdy pokazał to, co mu w duszy gra. Trzeba pamiętać o tym, że to są projekty dyplomowe, tworzone wokół jakiegoś tematu związanego ze sztuką, designem, historią ubioru, tym, co się aktualnie dzieje w trendach. Uważam, że nasi absolwenci mają bardzo wiele do zaoferowania. W każdym z nas jest wielka potrzeba wyrażenia siebie, samorealizacji. W katalogu studenci sami napisali notki o sobie. Bardzo często zaczynają się od tego, że zawsze chciałam tworzyć, moda jest w moim życiu od zawsze, od małego szyłam ubranka dla lalek. Nie ma nic piękniejszego niż pasja, która staje się sposobem na życie” – mówi Marzanna Lesiakowska-Jabłońska, prorektor VIAMODA.

Każdy sukces wymaga budowania krok po kroku latami. VIAMODA upgrade 2018 to pierwszy krok do tego, by zawalczyć o swoje marzenia. To również okazja, by zobaczyć, kto będzie rządził polską modą za kilka lat. Wśród członków tegorocznej kapituły znaleźli się: Anna Męczyńska, Ranita Sobańska, Dorota Wróblewska, Andrzej Foder, Tomasz Jacyków, Tobiasz Kujawa, Filip Połoska oraz Waltr Prati. Statuetkę Grand Prix w imieniu władz VIAMODA wręczyła kanclerz Lucyna Soltanowicz-Rajewska. Zwyciężczynią VIAMODA upgrade 2018 została Sandra Dąbrowska.

„Jestem szalenie wdzięczna kapitule za to wyróżnienie. W projektowaniu szukam równowagi pomiędzy odpowiadaniem na potrzeby rynku a troską o środowisko naturalne. Szukam problemów, które za pomocą narzędzi projektowych można rozwiązać. Człowiek i jego problem są dla mnie największą inspiracją” – mówi tegoroczna laureatka. „To jest kolekcja inna niż wszystkie. To kolekcja, która absolutnie posuwa świat mody do przodu. Jest poza płcią, ponad wyznaniem i ponad pracą” – mówi Tomasz Jacyków.

Podczas Gali swoją nową kolekcję zaprezentowała także Dominika Łukawska, asystentka VIAMODA. Władze uczelni postanowiły nagrodzić też Michała Kalbarę za najlepszy projekt dyplomowy z drugiej specjalizacji szkoły – Komunikacja w modzie i projektowanie marki. Deszcz nagród i wyróżnień spadł na dyplomantów również ze strony patronów wydarzenia: grupy LPP, Freudenberg Vilene, Coatas Polska, międzynarodowego konkursu dla projektantów Open Europe, Union Knopf, Gpoland Group, dr Irena Eris, Fabryki Porcelany oraz Warsaw Fashion Street. W tym roku po raz pierwszy także publiczność będzie miała okazję wybrać swojego faworyta.

VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie jest odpowiedzią na błyskawicznie rozwijające się potrzeby kadrowe nowoczesnego rynku fashion i food design. Autorski program kształcenia, opracowany został w ścisłej współpracy z przedstawicielami branży mody, między innymi z ZPPM Lewiatan i oparty na doświadczeniu naszego partnera – włoskiej Polimody. Misją VIAMODA Szkoły Wyższej w Warszawie jest kształcenie w zakresie branż kreatywnych, otwierania się na nowe trendy, dostrzegania zmian w otaczającym świecie i ich wpływu na gospodarkę, w tym budowanie przewagi na rynku, uzyskiwanej poprzez design.